Sąd okręgowy uwzględnił apelację kancelarii w sprawie Klienta skazanego w pierwszej instancji za przestępstwo jazdy pod wpływem środków odurzających. Sąd odwoławczy podzielił argumentację kancelarii, że czyn zarzucony Klientowi stanowi wykroczenie – nie przestępstwo, jak przyjęli prokurator i sąd rejonowy.
Klient został oskarżony o prowadzenie pojazdu w stanie pod wpływem środków odurzających tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. Sąd rejonowy skazał Klienta za czyn zarzucony mu aktem oskarżenia. Sąd pierwszej instancji swoje rozstrzygnięcie oparł na dowodzie z opinii biegłego z zakresu toksykologii, uznając go za wystarczający dla przyjęcia stanu “pod wpływem” w rozumieniu przepisu art. 178a § 1 k.k., wobec wysokiego stężenia środka odurzającego we krwi oskarżonego.
Kancelaria nie zgodziła się z rozstrzygnięciem sądu pierwszej instancji. W apelacji wykazano, dlaczego powyższa podstawa rozstrzygnięcia jest błędna, jak również podniesiono szereg zarzutów dotyczących oceny dowodów i błędów w ustaleniach faktycznych. Wykazano, że dowody sprawy uniemożliwiają ustalenie, że oskarżony znajdował się “pod wpływem” środka odurzającego, w rozumieniu przepisu art. 178a § 1 k.k., co wyklucza odpowiedzialność za to przestępstwo.
Sąd odwoławczy podzielił w całości argumentacje kancelarii i przyjął, że czyn zarzucony oskarżonemu stanowi wykroczenie. W związku z powyższym wobec ukaranego Klienta zostały wyciągnięte łagodniejsze konsekwencje.
Kancelaria posiada doświadczenie w sprawach jazdy pod wpływem narkotyków. Jeżeli poszukujesz pomocy prawnej w sprawie jazdy pod wpływem narkotyków, zapoznaj się z usługami prawnymi kancelarii w sprawach karnych lub skontaktuj się z kancelarią.